ABD, Çin için ChatGPT’ye erişim kısıtlamasını gündemine aldı

ABD Başkanı Joe Biden ve ekibinin, Çin’in ChatGPT gibi yapay zekâ sistemlerinin yazılımına erişimini kısıtlamayı değerlendirdiği açıklandı.

Konuya yakın üç kaynak, ABD Ticaret Bakanlığı’nın yazılımları ve verileri gizli tutulan sahipli veya kapalı kaynak kodlu yapay zekâ modellerinin ihracatını kısıtlamak için yeni bir düzenleme yapmayı değerlendirdiğini belirtti.

ABD, Çin’in en son teknolojiyi askeri amaçlarla geliştirmesini yavaşlatmak amacıyla Çin’e gelişmiş yapay zekâ çiplerinin ihracatını engellemek için son iki yılda birçok adım atmıştı.

ABD Ticaret Bakanlığı konuya yönelik sorulara yanıt vermedi. Washington’daki Çin Büyükelçiliği de sorulara henüz yanıt vermedi.

Microsoft destekli OpenAI, Alphabet’in Google DeepMind ve en güçlü kapalı kaynak kodlu yapay zekâ modellerinden bazılarını geliştiren rakip Anthropic gibi ABD’li yapay zekâ devlerinin, yazılımlarını hükümet denetimi olmaksızın dünyadaki herhangi bir kişiye satmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor.

Hükümet ve özel sektör araştırmacıları, ABD’nin düşmanlarının, yapay zekâ modellerini, siber saldırılar düzenlemek ve güçlü biyolojik silahlar üretmek için kullanabileceğinden endişe ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir