Yazar Murathan Mungan: Bir insan hangi dilde rüya görüyorsa o dilde eğitim görmelidir; bir ülke karanlığa teslim ediliyor

Yazar Murathan Mungan, katıldığı bir söyleşide, “Bir ülke, karanlığa teslim ediliyor. Hem demokratik kazanımları hem de demokrasiye giderek kaybediyoruz” diye konuştu. Hala en basit hakların bir talep olarak dile getirildiğini ifade eden Mungan, “Düşünce ve ifade özgürlüğünü halen bir talep olarak istiyoruz. Her kimlik kendi mücadelesini vermelidir. Bir insan hangi dilde rüya görüyorsa o dilde eğitim görmelidir” dedi.

Eğitim-Sen’in davetlisi olarak gittiği Van’da söyleşi ve imza etkinliğine katılan yazar Murathan Mungan,  Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’ndaki söyleşide yüzlerce kişiyle buluştu..

Yapacağı konuşmayı ataması yapılmayan, mülakat mağduru öğretmenlere adadığını söyleyen Mungan, “Bir insan hangi dilde rüya görüyorsa o dilde eğitim görmelidir. Yapılan araştırmalarda anadilinde eğitim gören çocukların başarısı diğerlerine oranla daha yüksektir” dedi.

“Tek dil, tek millet, tek devlet’ diyen bir iktidarın ekonominin musluğunu başkalarının elinde. Zaten her şeyi satmışsın hangi teklikten söz ediyorsun! Biz halen en basit hakları bir talep olarak dile getiriyoruz” diyen Mungan, söyleşisinde şunları söyledi:

“Düşünce ve ifade özgürlüğünü halen bir talep olarak istiyoruz. Her kimlik kendi mücadelesini vermelidir. Ancak bunların ortak gelecek tasavvuru olmalıdır. Bu olmazsa kendi kimliğine hapsolmaktır. Çünkü her kimlik kendi içerinde canavarlarını yetiştiriyor. Bu kadar krizli bir ülkede bir sağ parti dörde bölünüyor. Bir ülke, karanlığa teslim ediliyor. Hem demokratik kazanımları hem de demokrasiye giderek kaybediyoruz. Bu toplumsal gerileme bir okul bitirmekle olmuyor. Aklın eğitimi kadar kalbin eğitimi de önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir