Coca-Cola’dan 1. çeyrekte 2,7 milyar TL’lik net kâr

Coca-Cola İçecek 2024’ün ilk çeyreğinde yıllık yüzde 15 düşüşle 2,7 milyar TL net kar açıkladı. Satış gelirleri yüzde 2,9 artışla 27,2 milyar TL’ye ulaştı, Türkiye operasyonları yüzde 9,5 büyüdü.

Coca-Cola İçecek 2024’ün ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15 düşüşle 2,7 milyar TL net kar açıkladı. Bu düşüşte, kur farkı gelirlerindeki azalma ve artan faiz giderleri etkili oldu. Şirketin satış hacimleri, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azalarak 341 milyon ünite kasa olarak gerçekleşti. Satış gelirleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3 artışla 27,2 milyar TL’ye ulaştı.

TÜRKİYE’DE BÜYÜME, YURTDIŞINDA DÜŞÜŞ

Coca-Cola, Şubat 2024’te Bangladeş operasyonlarını satın almıştı. Bu alımın etkisi arındırıldığında, satış hacmi yıllık yüzde 4,1 azaldı. Türkiye operasyonlarındaki satış hacmi yüzde 5,4 artarken, yurtdışı operasyonlarda yüzde 7,4 azaldı. Özbekistan ve Irak operasyonlarında yüzde 20’nin üzerinde hacim artışı yaşanırken, Pakistan operasyonlarında yıllık yüzde 23 düşüş görüldü. Bu durum, toplam hacim performansını olumsuz etkiledi.

TÜRKİYE SATIŞ GELİRLERİ YÜZDE 9 ARTTI

Satış gelirleri ise yıllık yüzde 3 artış gösterdi. Türkiye operasyonlarının geliri yüzde 9 artarak toplam gelirler içindeki payını yüzde 39’a çıkardı. İhracat gelirleri ise yıllık yüzde 1 düşüşle toplam gelirlerin yüzde 61’ini oluşturdu.

ŞİRKETİN FAVÖK MARJI YATAY KALDI

FAVÖK geçen senenin aynı dönemin göre yüzde 2 artışla 4,3 milyar TL olurken, net kar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15 düşüşle 2,7 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Brüt kar marjı yüzde 33,2 seviyesine yükseldi. FAVÖK marjı ise yüzde 16,3 ile sabit kaldı. Kur farkı gelirlerinin azalması ve faiz giderlerinin artması, net karı baskıladı ve net kar marjı yüzde 9,97 seviyesine geriledi.

Coca-Cola İçecek, ilk çeyrekte 2,5 milyar TL net parasal kazanç elde etti. Net borç ise ilk çeyrekte 21,8 milyar TL’ye yükseldi. Şirket, Bangladeş satın alımı nedeniyle 3,8 milyar TL nakit çıkışı yaşadı.

Şirket yönetimi, 2024 yılı beklentilerini koruduğunu belirtti. 2024 yılında Türkiye ve uluslararası operasyonlarda orta-tek haneli hacim büyümesi ve kur etkisinden arındırılmış net satış büyümesinin düşük yüzde 40’lı seviyelerde olmasını bekliyor. Faaliyet kar marjının ise yıllık bazda yatay kalması öngörülüyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir