ABD’de şiddetli fırtına ve hortum: Çok sayıda ölü var

Şiddetli fırtına ve hortumlar, ABD’nin orta kesimindeki eyaletleri yıktı geçti.

Iowa, Nebraska, Illinois ve Wisconsin gibi eyaletlerde çok sayıda can kaybı olduğu belirtildi.

AA’nın yerel medyadan aktardığına göre, özellikle Iowa’nın Greenfield kasabasını vuran fırtınada çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Iowa eyalet polisi çok sayıda ölü ve yaralı bulunduğu haberlerini doğrularken, bölgede arama ve kurtarma çalışmaları devam ettiği için herhangi bir sayı vermekten kaçındı.

15 İLÇE İÇİN ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Iowa Valisi Kim Reynolds da Greenfield’da düzenlediği basın toplantısında “Bu yıkım sadece yürek burkan, korkunç bir durum. Yıkımı gerçekten görene kadar anlatmak zor” ifadelerini kullandı.

Reynolds, eyalet genelinde 15 ilçe için acil durumu ilan edildiğini, Başkan Joe Biden’dan da Iowa için federal afet yardımını onaylamasını isteyeceğini söyledi.

Greenfield kasabasının yarısına yakınında birçok iş yeri, ev ve araç kuvvetli fırtına ve hortumlardan zarar görürken, yerel televizyonlarda bazı rüzgar tribünlerinin şiddetli fırtınadan yıkılarak ateş aldığı görüntüleri yayınlandı.

Iowa’nın yanı sıra Nebraska, Illinois ve Wisconsin eyaletleri de şiddetli yağmur, rüzgar, ve hortumlar nedeniyle olumsuz etkilenirken, eyaletlerin bazı bölgelerinde elektrik kesintileri yaşandı.

ABD Ulusal Meteoroloji yetkilileri, Texas’tan Michigan’a kadar en az 329 şiddetli fırtına kaydedildiğini, çoğu Iowa, Wisconsin ve Minnesota’da olmak üzere 20 hortum olayının da yaşandığını aktardı.

Yetkililer, şiddetli hava olaylarının ülkenin orta kesimlerinde hafta sonuna kadar etkisini sürdürebileceği uyarısı yaptı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir