ABD, Müttefiki Kanada’nın Büyük Göller’inde Neden Gerçek Olmayan Bu Uçak Gemilerini Bekletiyordu?

Uçak gemilerinin sadece Pasifik Okyanusu’nda görev yaptığını düşünebilirsiniz. Ancak Kanada’da yer alan Büyük Göller’de, 1943 yılında 2 uçak gemisi vardı.

Peki ama ABD’nin planı tam olarak neydi? Müttefikine ateş açmak mı yoksa başka bir şey mi?

Gerçek şu ki bu gemiler, gerçek değildi.

Gemiler, savaş sırasında binlerce pilotu sertifikalandırmak için kullanılan eğitim cihazlarıydı. Büyük Göllerde faaliyet gösteren uçak gemileri USS Sable (IX-81) ve USS Wolverine (IX-64), mevcut Büyük Göl buharlı gemilerinden dönüştürülen, eğitim gemileriydi.

Bu gemilerde zırh, silah veya savaş asansörleri yoktu. Pasifik’e gönderilmeden önce pilotların kalkış ve iniş eğitimlerini almaları için kullanılıyorlardı.

Pilotların eğitimi kritikti.

II. Dünya Savaşı’nın sonunda Amerika Birleşik Devletleri, 29 ana hat uçak gemisi ve neredeyse 100 küçük eskort kullanacaktı. Aslında pilot sayıları ile eğitim arasındaki fark, savaşı Amerika’nın lehine çeviren faktörlerden biriydi.

Japonlar, pilotlarını yerlerine koyabileceklerinden daha hızlı kaybediyordu ve savaşın sonunda Japon pilotları, dünyadaki en iyi pilotlar olmaktan çıkmış, zayıf eğitim almış ve artık güvenilir olmayan pilotlar hâline gelmişti.

Bu faktörler; Büyük Göllerdeki uçak gemilerini, savaşın zirvesinde bile yeterli sayıda pilot sağlamak için hayati öneme sahip hâle getirdi.

Kaynaklar: Medium, U.S Naval Institute

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir